readyboostO pendrivach pisaliśmy kilkakrotnie w kontekście wyboru jak najlepszego urządzenia, parametrach na jakich warto się skupić, porównywaliśmy także pod względem zakupów dysk przenośny i pendrive. Warto jednak skupić się na dodatkowej funkcji pendriva, z której niewielu korzysta- readyboost.

Ta funkcja dostępna jest w każdym pendrive, niezależnie od jego firmy, oprogramowania czy pojemności i nie wymaga instalowania nic dodatkowego na komputerze- co na starcie jest niewątpliwymi plusami. Funkcja wprowadzona po raz pierwszy w systemie operacyjnym firmy Microsoft Windows Vista, w największym skrócie wykorzystuje ona miejsce na dysku przenośnym do zwiększenia wydajności systemu. Co oznacza w praktyce? Nasz pendrive staje się dodatkową pamięcią podręczną, którą możemy wykorzystać do zwiększenia wydajności komputera. Podłączona do komputera przez port USB, karta SD, CompactFlash lub pendrive może być użyta jako pamięć podręczną cache. Komu i kiedy się przyda? Przykładem będą wszystkie pochłaniające pamięć podręczną operacje na komputerze, a więc wymagające zapisu w tle: składanie filmów, obróbka dźwięku czy zdjęć, tworzenie grafiki, tworzenie muzyki i tym podobne- wszystkie te programy do płynnego działania potrzebują znacznej ilości pamięci podręcznej. Gdy jej brakuje, mają tendencję do tak zwanego „zawieszania się” lub niepłynnego działania, które znacząco obniża wydajność pracy i co tu kryć- jest po prostu irytujące.

W takim przypadku wykorzystanie pendriva jako dodatkowa pamięć podręczna to doskonałe rozwiązanie, które znacząco ułatwi nam pracę.