pendrive-mix1Pendrive stał się rzeczą tak uniwersalną jak telefon komórkowy- niemal zawsze nosimy go przy sobie na wypadek, gdyby zaszła potrzeba szybkiego przeniesienia danych, ich skopiowania i tym podobne. Są tak popularne, że występują w niemal nieograniczonych wariantach designu- jako biżuteria, gadżety reklamowe, długopisy… lista nie ma końca. Czy jest więc jakiś sposób by kupić najlepszy pendrive? Czy jeden może znacząco różnić się od drugiego? Jak nie dać nabić się w butelkę podczas zakupu tak podstawowego sprzętu? Podpowiadamy.

Niektórzy, zamiast kupować duży dysk zewnętrzny stawiają na rozwiązania bardziej kompaktowe. Dysk, pomimo ochronnej obudowy, jest bardziej podatny na uszkodzenia powstałe w wyniku wstrząsu czy upadku. Pendrive wygrywa na tym polu, bowiem nie dość, że jest malutki to jeszcze de facto nie zawiera części mechanicznych, a tym samym dany na nim zapisane nie mogą ulec uszkodzeniu jak to może mieć miejsce w przypadku dysku.

Jak już wspomnieliśmy, producenci przechodzą sami siebie pod względem designu, jednak to nie na niego powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności (oczywiście jeśli mierzymy w użyteczność- jeśli szukamy oryginalnego, a jednocześnie ciekawego prezentu- wymyślny pendrive będzie jak znalazł). Kierujmy się przede wszystkim pojemnością! Pojemność dostępnych na rynku urządzeń waha się od 1 GB do nawet 512 GB. Jednak tymi najczęściej wybieranymi, ze względu na bardzo dobry stosunek pojemności do ceny, są te umożliwiające przechowywanie 8 GB danych. To optymalna pojemność, sprawdzająca się w przypadku najpopularniejszych zastosowań pendriva: przechowywanie plików, muzyki, dokumentów, filmów. Dodatkowym parametrem na który warto zwrócić uwagę jest szybkość przesyłu danych. Prędkość transmisji plików zależy przede wszystkim od wersji standardu, jaki został wykorzystany w urządzeniu. Najnowocześniejszym rozwiązaniem w tej materii jest USB 3.0 Superspeed – najnowszy standard, który dopiero podbija rynek. Pendrive może przesyłać dane z prędkością osiągającą nawet 4.8 Gb/s. Czyli 600 MB/s.