ssdNa rynku mamy obecnie dwóch wiodących kandydatów w kategorii dysków. Pierwsze to te bardziej nowoczesne- dyski w technologii SSD. Z kolei ich poprzednikiem są dyski HDD. Czym jednak się różnią i który warto wybrać? Jakie są ich wady i zalety?

Przyjrzyjmy się najpierw szybkości, która jest głównym różniących dyski parametrem. Przewaga dysków SSD nad talerzowymi jest duża, co potwierdzają nie tylko testy, ale również specyfikacje podawane przez producentów. Jeśli więc zależy nam na szybkim zapisie i odczycie danych, płynniej działającym sprzęcie, szybszym uruchamianiu się systemu czy minimalnych opóźnieniach w wykonywaniu komend komputera- dysk SDD z pewnością nam się spodoba. Z czego wynika szybkość działania dysku?

Jeśli chodzi o dysk typu HDD, wpływ ma prędkość obrotowa talerzy, a także pojemność jednego talerza. W drugim rodzaju dysków talerzy nie ma wcale (co wpływa również na to, że dyski rzadziej ulegają awariom mechanicznym). W dysku SDD prędkość determinowana jest przez ilość kości pamięci flash, rodzaj kontrolera flash oraz wydajność kontrolera flash.

Zależnie od tego w jaki sposób użytkujemy nasz dysk (warunki domowe czy operacje biurowe, serwerowe itp.) warto pamiętać, że dyski SSD mają ograniczoną żywotność tj. liczbę przeprowadzonych operacji zapisu. Kiedyś stanowiło to dość duży problem, dziś w domowych warunkach jest raczej niemożliwe, by ilość cykli została wyczerpana.

Jeśli wciąż nie możemy podjąć decyzji, optymalnym rozwiązaniem jest łączenie dysków, co było dosyć popularne na samym początku obecności dysków SDD na rynku. Wszystko jednak zależne jest od budżetu którym dysponujemy i tym, na czym najbardziej nam zależy przy użytkowaniu dysku.