Każdy z nas posiada jeśli nie dwa, to obowiązkowo jeden telefon, przy czym najczęściej jest to smartfon. Zastępuje nam niejako komputer i jak pokazują badania, coraz częściej to właśnie z telefonu korzystamy szukając informacji, robiąc zakupy w internecie, czy płacąc rachunki. Zastanówmy się jednak, który system operacyjny sprawuje się najlepiej i w związku z tym, czy jest to kryterium którym należy się kierować kupując telefon?

Najbardziej popularnym i najczęściej posiadanym na telefonach konsumentów jest obecnie system android. Jego najważniejszą cechą jest otwartość- dlatego producenci mogą tworzyć swoje nakładki, w których dodają swoje aplikacje oraz modyfikacje. Dla jednych jest to zaleta, inni uważają to za zaśmiecanie systemu. Prawdą jest, że dla początkujących użytkowników nakładka może być bardzo przydatnym elementem wyposażenia smartfonu.

Kolejny powszechny system to iOS jednak jest dostępny jedynie dla użytkowników posiadających smartfony marki Apple. Ta ekskluzywność niesie za sobą zalety. Dzięki temu smartfony działające pod kontrolą systemu iOS zawsze działają bez zarzutu, gdyż są dopasowane do wymagań oprogramowania i odwrotnie – system jest zoptymalizowany pod kątem zastosowanych podzespołów.

Ostatnim z popularnych systemów jest Windows Phone, łączący w sobie cechy wcześniej wspomnianych systemów. Windows Phone to to system, który można polecić każdej osobie, która chce mieć szybki i intuicyjny system. Dla niektórych sporą wadą jest niewielka liczba aplikacji dostępnych na te urządzenia.