Kabel sieciowy- niby niepozorny, a jednak przed zakupem powinniśmy poznać ewentualne możliwości przewodu nazywanego dla uproszczenia skrętką. Przyjrzyjmy się dzisiaj rodzajom kabli sieciowych.

UTP czyli nieekranowana skrętka to kabel który tworzy symetryczną linię. Składa się ze skręconych ze sobą par przewodów. Kabel tego typu jest obecnie najczęściej wykorzystywanym w połączeniach informatycznych. Istnieją różne kategorie skrętki tego typu, uzależnione od tego z jaką prędkością umożliwiają transmisję danych. Przykładowo: kategoria 3 pozwala na transmisję danych z prędkością do 10 Mb/s, a kategoria 5 do 200 Mb/s.

STP czyli ekranowana skrętka siada ekran z uziemieniem oraz oplot, natomiast foliowana FTP to skrętka, jak sama nazwa wskazuje, posiadająca ekran foliowy z uziemieniem. Te dwa rodzaje są polecane do zastosowań w szybkich sieciach, w których mogłyby występować zakłócenia elektromagnetyczne. Przewody z ekranem oraz oplotem są również rekomendowane ze względu na to, że są zgodne z normami europejskimi EMC w zakresie emisji EMI (Electro Magnetic Interference). Oczywiście to nie jedyne rodzaje. Dostępnych jest jeszcze wiele wariantów tak zwanych kabli hybrydowych, które łączą zarówno cechy jak i zalety podanych powyżej typów.

Jak widać, niepozorny kabel sieciowy, ale jego rodzajów jest wiele. Wybór odpowiedniego przewodu komplikuje również dwojaki sposób zarabiania końcówek. Można spotkać się z kablami sieciowymi typu A oraz B, które różnią się pomiędzy sobą sposobem zakończenia.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji przed zakupem odpowiedniego wzmacniacza sygnału, bądź anteny, nie wiesz czy kable wpływają na wybór odpowiedniego urządzenia- skontaktuj się z nami telefonicznie bądź za pośrednictwem facebooka, a chętnie odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości.