confusione-gioco-dazzardoMaszyny rozgramiały już przeciwników w szachy, wygrywały z łatwością partie w warcaby. Nadszedł jednak historyczny moment kiedy to sztuczna inteligencja pokonała cały zespół wprawionych, doskonałych pokerzystów. Możemy ten dzień zapisać na kartach historii zdobyczy technologicznych. Dlaczego jest to tak ważne?

Libratus, Sztuczna Inteligencja zaprojektowana przez Carnegie Mellon Uniwersity, zgarnął żetony o wartości 1,7 miliona dolarów w turnieju przeciwko czterem najlepszym zawodowym pokerzystom na 20-dniowym maratonie pokerowym w Filadelfii. Czy to ma dla nas jakieś znaczenie w kontekście rozwoju technologii? Otóż tak.

poker jest grą, w której trudno o zero jedynkową interpretację sytuacji na stole, gdyż nie wszystkie zmienne dotyczą kart, a zachowania ludzi są trudne do przewidzenia. Dlatego przez długi czas uważano, że maszyny nie będą w stanie wygrać z człowiekiem. A jednak tak się stało, toteż wszelkie dotychczasowe założenia stawiane są w tej chwili pod znakiem zapytania.

Jeśli sztuczna inteligencja potrafi korzystać z tak zaawansowanych algorytmów, które pozwalają jej na wygraną w rozgrywce pokerowej, może być zastosowana wszędzie tak gdzie dane są niekompletne: analizach giełdowych, tworzeniu strategii militarnej, w dbaniu o bezpieczeństwo cyfrowe- wachlarz możliwości jest w tej chwili właściwie niczym nieograniczony. Opracowanie SI tak, by z powodzeniem brała pod uwagę tak wiele czynników, to ogromny krok naprzód pod względem naukowym i może mieć wiele zastosowań. Wyobraźmy sobie, że smartfon będzie kiedyś w stanie wynegocjować nam najlepsze ceny na nowy samochód. To dopiero początek.- mówi Pfenning, kierownik tamtejszego wydziału informatyki.