msft-vs-apple2Microsoft podjął próbę konkurowania z firmą Apple o najbardziej wymagających (ale i jednocześnie tych skłonnych zapłacić najwięcej za swój sprzęt elektroniczny) klientów, stając w szranki z komputerem iMac. Komputer ma być dostępny w ograniczonej ilości już w najbliższe święta, a pełna sprzedaż rozpocząć ma się w przyszłym roku. Niestety opinie ekspertów są raczej nieprzychylne.

Zwracają uwagę, że jak na tak wysoką cenę a więc trzy tysiące dolarów, komputer skupia się na funkcjonalnościach relatywnie rzadko wykorzystywanych w normalnej pracy i życiu użytkowników. Zaprezentowany na targach handlowych komputer wyposażony jest w duży, 28 calowy ekran dotykowy ultra-HD 4.5K, okrzyknięty „najcieńszym monitorem jaki dotychczas stworzono”. Urządzenia z rodziny Surface umożliwiają zupełnie nowe tworzenie obrazów na ekranie z wykorzystaniem rysika. Dodatkowo nowe urządzenie – Dial – pozwala na jeszcze większą dowolność podczas rysowania. Za tymi zmianami idzie także system operacyjny. Na początku 2017 roku udostępniony ma zostać Windows 10 Creators, dedykowany do tworzenia i edycji obrazów 3D. Sceptycy zwracają jednak uwagę, jak niewiele osób faktycznie używa monitora, do rysowania, czy pracy z rysikiem, wytykając wspomnianą wcześniej, ograniczoną eksploatację nowych funkcji.

Te kroki Microsoftu są odpowiedzią na fakt, że jeśli chodzi o urządzenia mobilne itp. wielu użytkowników przechodzi na produkcje z oprogramowaniem Apple czy Google- czy uda im się wyprzedzić konkurencję swoimi nowymi rozwiązaniami? Przekonamy się o tym już w najbliższym czasie. Czy bylibyście skłonni zapłacić tyle za sprzęt?