ssd_technology_tablet_pc

Producenci prześcigają się w dostarczaniu nam jak najbardziej aktualnych, coraz nowszych technologii. Dzięki nim nasze sprzęty mają działać szybciej, bardziej uniwersalnie, wydajniej, ale… łatwo się w nich zagubić. Dziś na tapetę bierzemy technologię SSD.

Czym właściwie jest SSD? SSD to nowszy rodzaj dysków zbudowanych w oparciu o pamięć flash. Ich nadrzędnym celem jest przyspieszone, bardziej efektywne działanie. Czas dostępu do takiego dysku jest znacznie szybszy niż do dysku HDD- kopiowanie danych, przesył danych, a więc i w konsekwencji działanie dysku zostaje znacząco usprawnione. Dyski SSD zużywają mniej energii i są mniej awaryjne, bo nie posiadają żadnych ruchomych elementów (talerzy), które mogłyby ulec uszkodzeniu- nasze pieniądze są więc potencjalnie lepiej wydane, bo dysk posłuży nam dłużej niż poprzednik w starszym standardzie technologicznym. Wadami dysków SSD jest niestety wyższa cena i mniejsza pojemność. Przez niższa, mamy na myśli, że dyski o najmniejszej pojemności nie wystarczą do zainstalowania systemu Windows 7. Czy jednak ich zalety przewyższają wady?

I tak i nie, bo jak zwykle- wszystko zależy do czego chcemy taki dysk używać. Skupmy się jednak na zaletach, które pomogą podjąć decyzję czy warto wydawać na nie więcej pieniędzy. Są odporne na większe wahania temperatury, sprawdzą się więc w ekstremalnych warunkach, bo mogą pracować od -40°C do + 80°C. Zużywają znacząco mniej prądu, co może mieć znaczenie kiedy urządzenie z takim dyskiem działa przez długi czas, bądź przez całą dobę. Są ciche i nie wymagają defragmentacji. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami łatwiej będzie podjąć decyzję o tym czy dysk SSD to dobry wydatek.