Czy nadajnik BTS może nam zagrażać? Oczywiście, że nie! Warto obalić kilka teorii, które narastają wokół tej technologii. Trzeba zdać sobie sprawę, że maszty bts sprawiają, że nasz sygnał GSM jest mocny i stabilny, nie musimy się ich obawiać.

Pojawiło się wiele historii mówiących, że operatorzy stawiają maszty niejako poza świadomością lokalnych społeczności, jednak z punktu prawnego jest to najzwyczajniej niemożliwe. Zbudowanie tego typu obiektu wymaga wielu pozwoleń, dokumentacji i dokładnego sprawdzenia. Również, a właściwie przede wszystkim, pod kątem bezpieczeństwa rzeczonych mieszkańców. Jeśli zaś chodzi o nasze zdrowie nie ma powodów do obaw. Promieniowanie fal elektromagnetycznych owszem, możemy zaobserwować nieco wzmożone w bezpośredniej bliskości masztów, jednak nie ma dowodów na to, że nam szkodzą. Gdybyśmy chcieli zupełnie wyeliminować fale, należałoby przede wszystkim zaniechać użytkowania telefonów komórkowych, które przecież rozmawiając, mamy w sąsiedztwie naszej głowy. Fale wytwarza obecnie większość powszechnie używanych w naszych domach urządzeń, jednak nie zaobserwowaliśmy zmian zdrowotnych, prawda?

Nadajnik bts to nic innego jak stacja macierzysta naszej sieci komórkowej. To właśnie z nich dystrybuowany jest sygnał od poszczególnych operatorów, do nas- użytkowników. Dzięki antenom możemy korzystać w sieci, a więc: rozmawiać, wysyłać smsy czy korzystać z mobilnego internetu. Demonizowanie zjawiska fal radiowych, które emitują maszty, nie ma jednak większego sensu, bowiem wszystkie urządzenia które w jakiś sposób korzystają z sieci: telefony komórkowe, tablety, zegarki typu smart, wysyłają takie promieniowanie. Co więcej, jeśli jesteśmy mocno oddaleni od nadajnika bts to nasz telefon chcąc odległość zrekompensować, sam wysyła promieniowania więcej, próbując zapewnić stabilny sygnał.
Na tą chwile operatorzy sieci dążą do wspólnego korzystania z masztów, idąc w stronę ich unifikacji. Jest to rozwiązanie oszczędniejsze, jak również korzystniejsze dla użytkowników, którzy wobec takiego działania będą mogli cieszyć się lepszym zasięgiem sieci. Obojętnie bowiem jaka sieć nas interesuje, będzie obsługiwana przez dowolny, najbliżej położony maszt BTS.