formation-informatique-seniors-smartphone-e1459171388482

Coraz więcej osób starszych posiada smartfony, często kupowane im przez bliskich. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo seniora, ale również chronimy go przed niebezpiecznymi połączeniami, które często zdarzają się na telefony domowe. Jak wybrać idealny smartfon dla seniora by mógł z niego łatwo i swobodnie korzystać?

Zwracajmy uwagę na dwa główne aspekty: łatwość użycia i maksymalna użyteczność. Łatwość użytkowania telefonu wiąże się tutaj przede wszystkim z nieskomplikowanym interfejsem. Litery muszą być duże i czytelne tak, żeby nie było problemu z trafieniem w klawisze. Smartfon nie powinien posiadać zbędnych funkcji, które tylko rozpraszają uwagę. Wszystko musi być w miarę proste i przejrzyste. Aby ten cel był zrealizowany, przyjrzyjmy się głównie wyświetlaczowi- to właśnie ten element w największym stopniu stanowić będzie o tym, czy senior przekona się do użytkowania sprzętu. Wyświetlacz musi posiadać wystarczająco duży i wyraźny ekran, tak, żeby wzrok się nie męczył, a litery nie rozmazywały. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie smartfona z wyświetlaczem, który pozwala uzyskać dobrą czystość obrazu i wysokie kontrasty.

Wiele smartfonów dedykowanych seniorom posiada dodatkowe funkcje jak na przykład przycisk alarmowy. Odradzamy skupianie się na nich, w niektórych przypadkach odradzamy nawet ich programowanie. Powód jest prosty- z badań wynika, że ich użycie jest najczęściej nieintencjonalne, co z kolei wprowadza chaos i zniechęcenie seniora do nowej technologii.

W tym konkretnym przypadku radzimy postawić na maksimum użyteczności i jak największą prostotę wyglądu samego smartfona jak i jego interfejsu.