5g-phone-alteredPoczątkowo nowością na rynku telekomunikacyjnym była technologia 2.5G, którą następnie wyparła szybsza i płynniejsza 3G, ta z kolei naturalnych biegiem rzeczy została zastąpiona technologią 4G dostosowaną do tego jak staliśmy się mobilni i jak duży przepływ danych jest nam niezbędny „pod ręką”. Jest coraz więcej realnych przesłanek, że niedługo staniemy się świadkami wejścia w życie technologii 5G.

Na konferencji NIDAYS 2016, pojawiło się kilka konkretów dot. pomysłów i badań nad technologiami, które mogą znaleźć zastosowanie w systemie telekomunikacji w standardzie 5G. Rozmowy i prelekcje dotyczyły konkretnych rozwiązań, które pozwolą na otrzymanie jeszcze szybszej wysyłki danych. Jednym z nich jest MassiveMIMO: czyli mówiąc prościej- wiele anten w stacji bazowej (ponad sto), oraz kilka-kilkanaście anten w urządzeniu użytkownika, możliwość zastosowaniu beamformingu. Takie działania poskutkują w teorii zwiększeniem pojemności sieci, zwiększeniem efektywności energetycznej, niskie wartości opóźnienia, lepszą niezawodność zasięgu. Ciekawym pomysłem na usprawnienie sygnału i zwiększenie jego możliwości jest wykorzystanie fali milimetrowych. Wykorzystanie fal milimetrowych (1-10mm) czyli zakres częstotliwości 300GHz-30GHz. Co prawda, w takim wypadku trzeba liczyć się z większym tłumieniem i zasięgiem <500m, jednak wyższa częstotliwość pozwala na większą przepustowość łącza (nawet 10Gbps), mniejszy zasięg i gęściej rozmieszczone mikro BTS-y pozwolą na większą pojemność sieci i obsługę wielu urządzeń. To ostatnie zainteresuje szczególnie osoby dbające o zasięg w ośrodkach publicznych takich jak hotele, galerie handlowe czy stadiony.

Być może już wkrótce staniemy się świadkami kolejnego dużego przełomu w technologii telekomunikacyjnej! Czytaj naszego bloga i bądź na bieżąco- w między czasie pojawią się zapewne kolejne wersje LTE wnoszące kolejne funkcjonalności, być może jest to droga do płynnego przejścia do 5G.