Kolejne generacje urządzeń z jednej strony cieszą i są ekscytujące, odkrywając przed użytkownikiem świat nowych funkcji i standardów. Z drugiej jednak strony, potrafią stać się sprawcami małego zamieszania, zwłaszcza jeśli towarzyszy im zmiana okablowania, złączy i tym podobnych. Dziś przyjrzyjmy się kablom SATA- co czego służą i który wybrać?

Kable SATA najogólniej wykorzystywane są do dysków. Co warto o nich wiedzieć, mając na uwadze nową i starszą generację? Wymiana dysku na nowszy i szybszy łączy się często z chęcią weryfikacji ogólnych osiągnięć sprzętu i ewentualnej wymiany innych podzespołów i akcesoriów. Bardzo częsta sytuacja to zestaw składający się ze starszej płyty głównej i nowszego dysku. Płyta bywa wówczas zgodna ze standardem SATA II, a dysk to już nowsza opcja – SATA III. Czy możemy je łączyć? Czy w związku z tym sprzęty mogą ze sobą współpracować?

Warto wiedzieć, że te standardy są tak zwane: kompatybilne wstecznie. To oznacza, że bez większego problemu można połączyć ze sobą urządzenia w standardzie SATA II, SATA I oraz SATA III. Jeśli konflikt standardów blokował nas więc przed wymianą sprzętu- to doskonała wiadomość. Jednak ma to również pewne złe strony. Nowy dysk w standardzie SATA III podłączony do starszej płyty głównej nie będzie pracował na pełnych obrotach. A jakie są dokładne różnice w tych standardach? Czy warto wymienić wszystko na jak najnowszy? SATA I pozwala na szeregową transmisję danych z przepustowością do 1,5 Gbit/s, z kolei SATA II umożliwia szeregową transmisję danych z maksymalną przepustowością do 3 Gbit/s, a SATA III czyli najnowszy nabytek tej generacji pozwala na transmisję z przepustowością do 6 Gbit/s.

Choć cyfry zdają się potwierdzać ogromną rozbieżność w kolejnych wersjach- nie zawsze jest to rozbieżność odczuwalna. Tak naprawdę bardzo dużo zależy od tego z jakim dyskiem i z jaką płytą główną mamy do czynienia.