Do tej pory skupialiśmy się gównie nad jak najlepszym i najszybszym dostępie do Internetu. Jednak bardzo istotnym elementem jest również bezpieczne korzystanie z www. Jak więc dobrać odpowiedni antywirus dla naszego komputera ?

Gdzie szukać pomocy ?

Zdesperowani internauci często sięgają po pomoc do użytkowników różnych forów internetowych, jednak natłok i ogrom wiedzy jaką zostajemy tam zarzuceni możemy przytłoczyć nawet najwytrwalszych. W przypadku tej formy pomocy problem tkwi w nieodpowiednio sformułowanym pytaniu. Otóż nie należy pytać o to, jaki antywirus wybrać , jednak czym się kierować przy jego wyborze. Dzięki temu twoja decyzja okaże się bardziej świadoma i nieprzypadkowa. Jest również szansa, że wybierzesz produkt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. To tak jak z wyborem samochodu – dla jednych najważniejsze jest, żeby miał napęd na cztery koła, a dla innych, żeby był czerwony. Słowo antywirus kryje za sobą dużo szersze znaczenie a niżeli ochrona tylko przed wirusami. najczęściej jest to także ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym, przed próbami wyłudzenia lub kradzieży danych, a także innymi rodzajami zagrożeń, wśród których wirusy komputerowe stanowią zaledwie niewielki ułamek. Od jego skuteczności może zależeć nie tylko bezpieczeństwo danych przechowywanych w komputerze, ale także wszelkich informacji dotyczących tożsamości, prywatności, relacji z innymi osobami w sieciach społecznościowych, a nawet pieniędzy zgromadzonych na koncie w banku. Właściwy dobór rozwiązania ochronnego jest tak istotny, jak istotne są dane, które za jego pomocą zamierzasz chronić.

Jaki zakres ochrony wybrać ?

Analizując programy antywirusowe napotykamy najczęściej na trzy typy rozwiązań dla użytkowników prywatnych, jednak cechuje je różny  zakres funkcjonalności:

– poziom Antywirus –zapewnia podstawową ochronę przed zagrożeniami typu wirusy, trojany, robaki itp. Nie posiada niezwykle istotnego komponentu systemu zabezpieczeń, jakim jest zapora sieciowa
– poziom Internet Security- o
feruje kompletną ochronę przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem. Posiada również zaporę, która chroni przed włamaniami i kontroluje połączenia sieciowe
– poziom Total Security-
przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników. Oprócz funkcji ochronnych posiada m.in. funkcję tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych, czy szyfrowanie danych.

Powyższa klasyfikacja sprawdza się w większości przypadków, jednak niektórzy producenci oferują dwa z trzech poziomów, a inni tylko jeden.

Antywirus darmowy, czy płatny ?

Często producenci udostępniają darmowe wersje oprogramowania, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem internautów, którzy wychodzą z założenia: po co płacić skoro dają mi za darmo? Jednak czy to „za darmo” idzie w parze z jakością produktu ? Niestety nie. Często darmowe wersje programów posiadają okrojone funkcje i warto to sprawdzić nim sięgniemy po taką waśnie ochronę naszego komputera. Często tę darmową wersję należy udoskonalić ściągając inny program, który uzupełni nam jej braki. Należy liczyć się także z innymi niedogodnościami, jak wyświetlanie reklam albo brak wsparcia technicznego. W pewnych przypadkach przeszkodą może być brak polskiej wersji językowej albo ograniczenia licencyjne (na przykład jeśli komputer służy do pracy, a program wyklucza zastosowania komercyjne). Ponadto, decydując się na darmowe oprogramowanie, zawężamy pole wyboru do tych producentów, którzy takie rozwiązania oferują, co może mieć znaczenie w kontekście skuteczności ochrony. Cóż jeśli nie stać nas na wykupienie oryginalnej i pełnej wersji antywirusa warto ściągnąć jego okrojoną, bezpłatną wersję. Przecież każda z form ochrony jest lepsza od jej braku. Jednak główną zaletą darmowych oprogramowań jest właśnie to ze są darmowe i nadają się jedynie dla zaawansowanych użytkowników, którzy potrafią wyłapać  braki w oprogramowaniu i szybko je uzupełnić ściągając inne programy.

Wybór padł na płatnego antywirusa, czy mam od razu płacić ?

Pośpiech nie jest wskazany. Najpierw sprawdź, czy jest dostępna wersja testowa wybranego oprogramowania. Najczęściej bywa tak, że przez okres 30 dni możesz w ramach testów używać nieograniczonej funkcjonalnie wersji programu. W tym czasie utwierdzisz się w przekonaniu, że wybór był trafny, lub wręcz przeciwnie – okaże się, że nie spełnia on twoich oczekiwań i swoją decyzję musisz poddać weryfikacji. Skorzystanie z wersji testowej ma jeszcze jedną istotną zaletę – okres ochrony wydłuża się dzięki temu o cały miesiąc. Na realizację zakupu zarezerwuj przynajmniej kilka ostatnich dni. Nie potrzebujesz już płyty instalacyjnej, więc możesz rozważyć zakup klucza w wersji elektronicznej (oszczędzisz na kosztach opakowania, płyty i ewentualnej przesyłki). Po zakończeniu okresu testowego nie musisz usuwać programu i instalować go na nowo – wystarczy, że wpiszesz zakupiony kod aktywacyjny, a ważność licencji zostanie automatycznie wydłużona do określonej daty.

Którego producenta wybrać ?

Dość wiarygodnym źródłem informacji oprócz wspomnianych na wstępie forów internetowych są oficjalne publikacje i artykuły w prasie branżowej, które specjalizują się w porównywaniu konkretnych produktów. Tutaj jednak za wadę uznać należy różne kryteria oceny, co skutkuje odmiennymi wynikami. Często są one jednak sponsorowane przez firmy produkujące dane oprogramowanie, a wtedy jak wiadomo nie będą obiektywne. Chociaż nie można wykluczyć, że praktyki takie mają miejsce, trudno za każdym razem zakładać brak rzetelności podawanych wyników, nawet jeśli istnieją zastrzeżenia do metodologii badań. Każda z firm oferująca najróżniejsze produkty ma swoich zwolenników, jak i krytyków  i tutaj wielkiej nowości nie przedstawiliśmy. Jak więc spośród tych wszystkich, często bardzo różnych opinii wybrać najlepszy dla nas produkt ? Może nie idealnym, ale najpewniejszym źródłem informacji są instytucje, których działalność opiera się na badaniu i porównywaniu różnych rozwiązań bezpieczeństwa (np. AV-Comparatives.org, Virus Bulletin). W tym wypadku kryteria, według jakich oceniane są poszczególne programy, są jawne i ściśle określone dla kolejnych cykli testów. Wyróżnienia uzyskiwane w tego rodzaju badaniach są uznawane za wyznaczniki jakości oprogramowania ochronnego, a ich zdobycie stanowi wyzwanie dla każdego producenta.