Na problemy z siecią rozwiązaniem jest odpowiednio dobrany wzmacniacz GSM wraz z mocną anteną zewnętrzną (w przypadku mniejszych powierzchni, czasem wystarczy wzmacniacz wewnętrzny, który poprawi siłę sygnału). Urządzenie odpowiednio ustawione, to jest w stronę nadajnika BTS, wyłapuje sygnał i przesyła go do wzmacniacza, gdzie emitowany jest z nową siłą. Z pomocą tego niewielkiego urządzenia możemy cieszyć się komfortowym użytkowaniem sieci mobilnej i internetowej. Jednak z czego wynika słaby sygnał? Podpowiadamy możliwe scenariusze.

Często abonenci skarżą się, że ich internet nie osiąga takich prędkości jak byli zapewniani w salonach. Innym problemem są zakłócenia w rozmowach telefonicznych: echo, pogłos czy szumy. Sygnał radiowy LTE jest emitowany od anteny macierzystej sieci czyli tak zwanego nadajnika bts aż do telefonu, tabletu czy też laptopa abonenta. Na pokonywanej w ten sposób drodze sygnał słabnie – niestety na to nic nie możemy poradzić, wynika to bowiem z praw fizycznych. By dowiedzieć się gdzie znajduje się nasz maszt macierzysty możemy skorzystać z naszej aplikacji: mapa BTS. Innym bardzo poważnym elementem składowym szybkości transferu danych w LTE jest szerokość stosowanego kanału radiowego operatora: orange, play, tmobile lub inny. Standard przewiduje kanały o szerokości od 1,4 MHz do 20 MHz.

Im większa moc odbieranego sygnału, czyli im bliżej użytkownik znajduje się od anteny nadawczej stacji bazowej, tym siła sygnału większa, a więc mniejsze są szanse na przerwane połączenia czy nieczystości w rozmowach. Optymalna odległość od anteny jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest częstotliwość nadawania (im wyższa, tym bliższy zasięg), ale równie ważne są naturalne przeszkody na drodze. Jakie konkretnie? Na naszą niekorzyść działają wszelkie bariery: lasy, grube mury czy znaczące różnice terenu.